Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzują się kotły 5 klasy?

System pozwalający na wytwarzanie oraz sprawną dystrybucję ciepła musi być zainstalowany w każdym budynku mieszkalnym wznoszonym pod naszą szerokością geograficzną. Największą popularnością z uwagi na prostą konstrukcję, niskie koszty eksploatacji oraz wysoką niezawodność uzyskują instalacje centralnego ogrzewania zasilane kotłami spalającymi ekogroszek lub pellet drzewny, które spełniają wymogi stawiane przed kotłami 5 klasy i Ecodesign.
Jakie parametry okazują się najważniejsze w przypadku kotłów c.o.?
Urządzenia zasilające instalację c.o. muszą być dopasowane do jej pojemności wodnej, oferując możliwość osiągnięcia ilości ciepła potrzebnej do spełnienia wymogów systemów wysokotemperaturowych. Poza odpowiednią mocą gwarantującą uzyskiwanie niezbędnych temperatur liczyć będzie się również komfort obsługi przejawiający się częstotliwością usuwania popiołu oraz uzupełniania zapasu opału w zintegrowanym lub dodatkowym zasobniku uwarunkowany jego pojemnością. Dla większości użytkowników kluczowa okaże się efektywność energetyczna pokazująca jaką ilość energii zmagazynowanej w opale można odzyskać, co przekłada się bezpośrednio na koszt ogrzewania. Ponieważ wraz ze spalaniem uwalniane mogą być rozmaite gazy i pyły istotne okaże się, czy spełnione są wymogi dotyczące ochrony środowiska. Sprzedawane dziś modele muszą nie tylko spełniać normy emisji przewidziane dla kotłów 5 klasy, ale także Ecodesign.
Przeczytaj również: Czym się kierować, wybierając system grzewczy?
Jakie normy emisji są dziś obowiązujące?
Zgodnie z istniejącymi uregulowaniami prawnymi każdy kocioł na paliwo stałe musi mieć efektywność energetyczną między 87 a 89%. Konieczne jest ponadto spełnianie norm emisji pyłu zawieszonego, którego może powstawać co najwyżej 40 mg/m3, a także tlenku węgla z limitem wynoszącym 500 mg/m3. Równie istotne okaże się zmieszczenie się w ograniczeniu dla organicznych związków gazowych z maksymalną ilością 20 mg/m3. Jeżeli chodzi o emisję tlenków azotu, to progiem dla paliw kopalnych jest 350 mg/m3, a dla biomasy 200 mg/m3. Wszystkie parametry są przy tym mierzone podczas pracy z obciążeniem nominalnym w 15% oraz zredukowanym do jej 30% w aż 85% ogólnej oceny. Producentem kotłów c.o. wypełniających zarówno wymogi dla klasy 5, jak i Ecodesign jest firma Kotły Grzewcze Dragon, sprzedająca urządzenia na pellet i ekogroszek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana