Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego gruntowa pompa ciepła jest lepsza niż pompa powietrzna?
Zarówno gruntowe pompy ciepła (GSHPs), jak i powietrzne pompy ciepła (ASHPs) są energooszczędnymi rozwiązaniami przeznaczonymi do ogrzewania budynków. Obie te technologie oferują realny sposób na zmniejszenie kosztów energii i emisji dwutlenku węgla, przy czym różnią się między sobą sposobem działania i kilkoma innymi kwestiami. W tym artykule prezentujemy więc cechy charakterystyczne każdej z technologii, a także kluczowe różnice między nimi.
Charakterystyka gruntowych pomp ciepła
Gruntowe pompy ciepła wykorzystują do ogrzewania budynków ciepło, które jest naturalnie obecne w ziemi. Wykorzystują one do tego serię rur zakopanych pod ziemią, określanych kolektorami. W związku z tym ich montaż wymaga wykonania odwiertów pod pompy ciepła. Pod względem wydajności, gruntowe pompy ciepła mają wyższy wskaźnik wydajności niż modele powietrzne, ponieważ grunt jest mniej podatny na sezonowe zmiany temperatur. Oznacza to więc, że ich sezonowa efektywność energetyczna (SCOP) jest wyższa.
Przeczytaj również: Na jakie stany awaryjne w pompach ciepła w szczególności zwrócić uwagę?
Charakterystyka powietrznych pomp ciepła
Powietrzne pompy ciepła (ASHP) wykorzystują energię z powietrza zewnętrznego do ogrzewania budynków. Poprzez zasysanie powietrza przez jednostkę zewnętrzną, ASHP wydobywają ciepło z powietrza i wykorzystują je do ogrzewania wnętrza budynku. Technologia ta jest nadal stosunkowo wydajna w porównaniu z innymi systemami grzewczymi, jednak wymaga ona więcej energii do wytworzenia tej samej ilości ciepła co GSHP. Przy czym w porównaniu do jednostek gruntowych ich montaż jest o wiele tańszy, gdyż nie ma w tym przypadku potrzeby wykonywania odwiertów.
Co przemawia na korzyść gruntowych pomp ciepła?
Główną różnicą pomiędzy pompami ciepła typu gruntowego i powietrznego jest przede wszystkim ich wydajność. Pompy ciepła typu GSHP, których instalacją może zająć się na Podhalu firma wiertnicza Daniel są o wiele wydajniejsze niż pompy ciepła typu ASHP ze względu na ich zdolność do wytwarzania większej ilości ciepła przy mniejszym zużyciu energii. Dodatkowo pompy gruntowe mają dłuższą żywotność i niższe koszty eksploatacji w porównaniu z pompami powietrznymi wymagającymi zastosowania dodatkowych, wspomagających ich pracę grzałek elektrycznych. Wreszcie, GSHP mają również niższy wskaźnik emisji CO2 niż ASHP, ponieważ zużywają mniej energii elektrycznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana