Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto zainwestować w agregat prądotwórczy?
Zdarza się, że w wyniku gwałtownej burzy uszkodzona zostaje sieć elektroenergetyczna. Można wtedy czekać na jej naprawienie, spędzając czas przy świecach lub skorzystać z awaryjnego źródła prądu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak radzić sobie w sytuacji przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz dlaczego warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy.
Jak działa agregat prądotwórczy?
Jak to się dzieje, że agregat działa w warunkach braku dostępu do prądu? Agregat prądotwórczy jest urządzeniem spalinowym. Silnik może być zasilany benzyną, olejem napędowym lub gazem płynnym. W wyniku spalania paliwa powstaje energia mechaniczna, która wprawia w ruch wirnik prądnicy. Obracający się wirnik powoduje wytworzenie prądu w miejscu uzwojenia i przekazuje go dalej do wybranego urządzenia.
Niespodziewana awaria zasilania może być kłopotliwa, dlatego lepiej zawczasu zakupić generator prądu, który pozwoli na nieprzerwane funkcjonowanie urządzeń grzewczych, chłodniczych, instalacji alarmowych i innych. Agregaty prądotwórcze będą przydatne również w domkach letniskowych, na ogródkach działkowych lub imprezach plenerowych. Warto być jednak świadomym ich wad, do których należą: wydzielanie spalin, hałas czy trudność transportowania.
Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego?
W ofercie sklepów budowlanych bądź takich z wyposażeniem domu i ogrodu można znaleźć wiele generatorów do zastosowań domowych. Wybierając agregat prądotwórczy do domu, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:
w warunkach domowych najlepiej sprawdzi się agregat jednofazowy; generatory trójfazowe przydadzą się natomiast na placu budowy,
agregaty na gaz emitują najmniej spalin, przez co są bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska,
moc generatora powinna być większa od łącznej mocy pobieranej przez odbiorniki do niego podłączone,
przesadna oszczędność i próba zminimalizowania kosztów zakupu za wszelką cenę może spowodować, że wybrany agregat będzie zawodny w działaniu,
możliwy jest wynajem agregatu prądotwórczego, jeśli z jakiegoś powodu trudno jest podjąć decyzję o zakupie.
Jeśli brak Ci wiedzy technicznej, nie bój się zapytać specjalisty elektryka lub pracownika firmy sprzedającej takie urządzenia. Z pewnością doradzi Ci model, który będzie optymalnym wyborem dla Twojego domu.
Użytkowanie agregatów prądotwórczych
Bardzo ważne jest, aby użytkując generatory prądu pamiętać o kilku zasadach:
jeśli agregat stoi na zewnątrz, konieczne jest jego zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi – nadmiar wilgoci może powodować spięcia,
agregat nie powinien być uruchamiany, jeśli w pobliżu są dzieci – grozi to poparzeniem,
jeśli użytkujemy generator w pomieszczeniu zamkniętym, musimy koniecznie zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i system odprowadzania spalin,
przed każdym uruchomieniem agregatu trzeba sprawdzić filtry powietrza oraz poziom paliwa i oleju,
nie należy podłączać do agregatu wszystkich urządzeń naraz, wskazane jest robić to po kolei, zaczynając od tych zużywających najwięcej mocy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana