Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego zużyte baterie są niebezpieczne dla środowiska? Sprawdź!
Pilot do telewizora, zabawka dla dziecka, latarki – te i wiele innych sprzętów codziennego użytku nie mogą działać bez baterii. Czy wiesz, co zrobić kiedy baterie się wyczerpią? Znasz alternatywy dla standardowych baterii, tzw. paluszków? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda proces recyklingu zużytych baterii. Dlaczego wyrzucanie ich do śmieci jest złym pomysłem?
Dlaczego zużyte baterie są niebezpieczne dla środowiska naturalnego?
Zużytych baterii nie można tak po prostu wyrzucić do śmieci, ponieważ są to odpady, które mają w składzie metale ciężkie. Przedostanie się do środowiska rtęci, kadmu, niklu czy ołowiu może spowodować między innymi skażenie wód gruntowych. Zagraża to nie tylko zwierzętom, ale też ludziom, którzy piją taką skażoną wodę lub jedzą ryby wyłowione ze skażonego zbiornika wodnego.
Także gleba może zostać skażona przez metale ciężkie, jeśli zużyte baterie znajdą się na wysypisku śmieci. Zanieczyszczone zostaje również powietrze, gdy rozkładające się na wysypisku baterie ulegają reakcji fotochemicznej. Przyczynia się to do emitowania gazów cieplarnianych.
Polacy zużywają rocznie około 300 milionów jednorazowych baterii. Chociaż całkowita rezygnacja z tzw. paluszków jest na ten moment prawdopodobnie niemożliwa, warto zastąpić je akumulatorami, które mogą być wielokrotnie ładowane. Takie działanie zmniejszy użycie baterii oraz pozwoli ograniczyć zanieczyszczenie środowiska metalami ciężkimi (o ile akumulatory również będą prawidłowo utylizowane).
Co zrobić ze zużytymi bateriami?
Odpowiednie gospodarowanie zużytymi bateriami jest bardzo istotne, dlatego samorządy organizują kampanie edukacyjne dotyczące recyklingu i utylizacji odpadów niebezpiecznych. Często też takie akcje społeczne kończy zbiórka zużytych baterii. To świetna okazja, żeby w bezpieczny dla środowiska sposób pozbyć się wyczerpanych paluszków.
Warto wiedzieć, że postępowanie ze zużytymi bateriami nie jest trudne. Wystarczy:
oddzielać je od pozostałych odpadów
wyjmować baterie, jeśli przestajemy korzystać z przedmiotów, które je zawierają
odkładać na przykład do kartonowego pudełka (nie trzeba ich oddawać bezpośrednio po zużyciu)
oddać do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)
Coraz częściej pojemniki na zużyte baterie pojawiają się w sklepach, urzędach bądź szkołach. Przedsiębiorstwa, które posiadają większe ilości zużytych baterii, mogą je oddać firmom zajmującym się odbiorem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Jak wygląda recykling zużytych baterii?
Metale ciężkie wchodzące w skład baterii są bardzo cenne – odzyskując je, można zmniejszyć koszty związane z produkcją kolejnych baterii. Metodę recyklingu dobiera się w zależności od rodzaju ogniwa, które chcemy przetworzyć. Są to:
metoda termiczna – polega na odzyskiwaniu niektórych materiałów podczas topienia metali w specjalnych piecach,
metoda mechaniczna – polega na rozdrabnianiu baterii, a potem ich selekcjonowaniu,
metoda hydrometalurgiczna – polega na rozpuszczeniu materiału w kwasach bądź zasadach i otrzymywaniu w ten sposób czystego związku chemicznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana