Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej do nowego budynku
Montaż fotowoltaiki wiąże się z kilkoma decyzjami. Jedną z nich jest między innymi dobór jej optymalnej mocy dostosowanej do potrzeb występujących w danym budynku. Dlatego też specjalnie z myślą o osobach inwestujących w instalacje fotowoltaiczne, przygotowaliśmy poradnik związany z tym, na jakiej podstawie powinna zostać dobrana moc fotowoltaiki.
Czym jest moc instalacji fotowoltaicznej?
Moc instalacji fotowoltaicznej to iloczyn napięcia oraz natężenia prądu, który jest ona w stanie wygenerować. Wyrażana jest ona w kilowatach oznaczanych symbolem kW, a na jej podstawie można określić wydajność instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo rzeczywista moc instalacji fotowoltaicznych uzależniona jest nie tylko od liczby zastosowanych w niej modułów, ale także poziomu nasłonecznienia w danym okresie, temperatury powietrza oraz pory dnia.
Przeczytaj również: Fotowoltaika dla domu - kiedy to dobre rozwiązanie?
Na jakiej podstawie dobierana jest moc instalacji fotowoltaicznej dla nowego budynku?
Przypadku instalacji fotowoltaicznej montowanej w zamieszkiwanym już budynku jej moc określana jest przede wszystkim na podstawie dotychczasowego, występującego w nim zużycia energii. Aby samodzielnie sprawdzić, jaka moc fotowoltaiki będzie optymalna, wykorzystać można w tym celu specjalny kalkulator doboru mocy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli chodzi natomiast o nowopowstałe budynki, w których nie występował dotychczas żaden pobór energii, dobór mocy fotowoltaiki odbywa się na podstawie jego orientacyjnych wartości. Przy jej szacowaniu uwzględniania jest liczba sprzętów elektronicznych oraz sposób ogrzewania, jaki ma być zastosowany w budynku, a także liczba jego mieszkańców.
Przeczytaj również: Jakie zalety ma fotowoltaika?
Jakie są konsekwencje źle dobranej mocy instalacji fotowoltaicznej?
Pomimo możliwości samodzielnego określenia optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej, zadanie to najlepiej powierzyć specjalistom takim jak dostawca fotowoltaiki piTERN. Źle dobrana moc instalacji PV niesie bowiem za sobą wiele negatywnych konsekwencji, wśród których wymienić można między innymi:
niską efektywność energetyczną fotowoltaiki,
szybsze zużycie elementów instalacji oraz konieczność ich częstszego serwisowania, a nawet wymiany na nowe.
W efekcie sytuacja ta przekłada się na wyższe koszty użytkowania fotowoltaiki, a co za tym idzie dłuższy okres zwrotu z inwestycji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana