Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ile kosztuje usługa montażu paneli fotowoltaicznych? Sprawdź!
Panele fotowoltaiczne to ogniwa, w których ma miejsce konwersja energii słonecznej w energię elektryczną. Znajdują one zastosowanie w takich dziedzinach jak automatyka przemysłowa, elektronika użytkowa, produkcja samochodów hybrydowych czy przemysł kosmiczny oraz energetyka odnawialna. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zamontować panele fotowoltaiczne na swojej posesji.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Trzeba wiedzieć, że nawet samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych nie jest możliwy bez spełnienia następujących wymogów:
posiadanie tytułu własności (ewentualnie umowy dzierżawy) nieruchomości, na której panele mają zostać zamontowane
możliwie jak najmniejsze zacienienie terenu – warto wziąć pod uwagę także plany dotyczące sąsiednich działek i wysokość budynków na niej stojących
odpowiednie pokrycie dachowe – montaż paneli fotowoltaicznych na eternicie jest niemożliwy
kąt nachylenia dachu – optymalnie 35 stopni
budowa i stan dachu – dachy wielospadowe mogą mieć niewystarczającą powierzchnię, aby zamontować na nich panele
Czy panele fotowoltaiczne można montować samodzielnie?
Polskie prawo nie zabrania samodzielnego montażu paneli fotowoltaicznych. Przed przystąpieniem do działania należy jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, czy dysponujemy na tyle zaawansowaną wiedzą w temacie fotowoltaiki, że nie popełnimy np. takiego błędu jak niewzięcie pod uwagę długiego wąskiego cienia rzucanego przez słup. Amatorowi najprawdopodobniej wydałoby się to błahostką, tymczasem znacząco obniżyłoby to wydajność paneli. W przypadku samodzielnego montażu należy poinformować lokalnego dostawcę energii o zamiarze podłączenia instalacji do sieci.
Inną kwestią jest umiejętność pracy na wysokości. Montowanie paneli na dachu jest zwyczajnie niebezpieczne, jeśli nie mamy doświadczenia w tym zakresie. Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych jest szczególne odradzany osobom z lękiem wysokości. Co innego, kiedy panele mają być zamontowane na ziemi, jednak mimo wszystko czasem lepiej po prostu zaufać przeszkolonym fachowcom, którzy wykonali podobną usługę już setki razy.
Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne do samodzielnego montażu zazwyczaj są o 20% do 30% tańsze niż ich zakup wraz z profesjonalnym montażem, jednakże źle wykonana instalacja zdecydowanie przestanie się opłacać. Koszt montażu paneli fotowoltaicznych przez fachowców zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to moc paneli, długość gwarancji, typ dachu i skomplikowanie jego układu, a nawet to, czy usługa ma być wykonana dla klienta indywidualnego, czy biznesowego, bowiem od tego zależy stawka podatku VAT. Trudno jest więc udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Orientacyjny koszt montażu dla domu jednorodzinnego będzie wynosić od ok. 800 do 1000 złotych za 1 kW. Aby obniżyć wydatki na inwestycję, można też się starać o dofinansowanie fotowoltaiki.
Nawet biorąc pod uwagę wysoki koszt zakupu samych paneli fotowoltaicznych, jak i ich montażu, możemy być spokojni – środki przeznaczone na ten cel zwrócą nam się już po 8-9 latach. Prąd można wykorzystywać do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w domu, podgrzania wody użytkowej oraz oświetlenia domu, a wszelkie nadwyżki prądu można oddać do sieci elektrycznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana