Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przyłączyć się do sieci energetycznej? Instrukcja krok po kroku

Spis treści
- Czym jest sieć energetyczna?
- Co zrobić, żeby przyłączyć się do sieci energetycznej?
- Co powinien zawierać wniosek o przyłączenie do sieci energetycznej?
- Ile kosztuje przyłączenie do sieci dystrybucyjnej?
Podstawą do działania wszelkich gałęzi przemysłu, a także gospodarstw domowych jest sieć energetyczna. Budując dom, garaż lub domek letniskowy prawdopodobnie będzie Ci zależało na przyłączeniu do niej. Jak się za to zabrać? Czego będziesz potrzebować? Gdzie musisz się zgłosić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda procedura przyłączenia do dystrybucyjnej sieci energetycznej.
Czym jest sieć energetyczna?
Nietrudno się domyślić, że sieć energetyczna to nic innego jak układ przewodów i urządzeń elektrycznych służących do przesyłu, przetwarzania i rozdzielania prądu. Można wyróżnić sieci przesyłowe, tzw. wysokiego i najwyższego napięcia, które służą do przesyłania energii elektrycznej na dalekie odległości, oraz sieci dystrybucyjne, tzw. średniego i niskiego napięcia, które rozdzielają prąd pomiędzy odbiorców. Właśnie do takiej sieci będzie przyłączony Twój lokal.
Co zrobić, żeby przyłączyć się do sieci energetycznej?
Przyłączenie do sieci dystrybucyjnej polega na doprowadzeniu energii elektrycznej do nowego obiektu lub zmianie sposobu zasilania w istniejącym obiekcie. Jeśli chcesz przyłączyć się do sieci energetycznej, musisz wykonać następujące kroki:
-
Zapoznaj się ze wzorem wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej.
-
Przeanalizuj sposób ustalania opłat za przyłączenie do sieci energetycznej. Potrzebne informacje znajdziesz w taryfach przedsiębiorstw energetycznych.
-
Złóż dobrze wypełniony wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci.
-
Podpisz umowę o przyłączenie do sieci energetycznej.
Co powinieneś zrobić w przypadku odmowy przyłączenia do sieci? Pomocy w rozwiązaniu takiej sytuacji szukaj u Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Żeby ją uzyskać, musisz zgłosić się z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu dotyczącego odmowy zawarcia umowy do właściwego miejscowo oddziału terenowego URE.
Co powinien zawierać wniosek o przyłączenie do sieci energetycznej?
Składając wniosek o przyłączenie do sieci, sprawdź, czy umieściłeś w nim następujące informacje:
-
dane wnioskodawcy (zarówno identyfikacyjne takie jak PESEL, jak i teleadresowe),
-
określenie obiektu, który ma być przyłączany np. mieszkanie, plac budowy czy dom jednorodzinny,
-
przewidywane zapotrzebowanie na moc przyłączeniową,
-
przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej oraz planowany termin rozpoczęcia jej poboru.
Nie zapomnij o dołączeniu takich dokumentów jak plan zabudowy bądź szkic sytuacyjny określający usytuowanie obiektu względem istniejącej sieci energetycznej oraz dowód posiadania tytułu prawnego do korzystania z obiektu np. własność, użytkowanie wieczyste czy własnościowe prawo do lokalu.
Ile kosztuje przyłączenie do sieci dystrybucyjnej?
Na wysokość kosztów wpływać będzie kilka czynników. Opłata za przyłączenie do sieci energetycznej naliczana jest w zależności od mocy przyłączeniowej, rodzaju przyłącza oraz jego długości. Wszelkie opłaty określone będą w umowie o przyłączenie – stawki u różnych przedsiębiorstw energetycznych różnią się.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana