Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wiatraki prądotwórcze oddziałują na środowisko? Sprawdź!
W Polsce mamy prawie 200 farm wiatrowych, które są jednym z filarów energetyki opartej na źródłach energii odnawialnej. Ich funkcjonowanie uznawane jest za ekologiczne, ponieważ wytworzenie energii wiatrowej nie pociąga za sobą konieczności spalania żadnego paliwa, przez co do środowiska nie są uwalniane żadne szkodliwe substancje. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda pozyskiwanie energii elektrycznej z wiatraków prądotwórczych.
Jak działają wiatraki prądotwórcze?
Turbiny wiatrowe, popularnie nazywane wiatrakami prądotwórczymi, są stosunkowo prostymi urządzeniami. Najważniejszym ich elementem jest wirnik. Wiatr trafiający na opór łopat wirnika powoduje, że jego energia kinetyczna wprawia wirnik w ruch obrotowy. Z kolei energia obrotowa jest przenoszona za pośrednictwem wału i przekładni do generatora, gdzie przekształcana jest w energię elektryczną.
Na efektywne działanie wiatraków prądotwórczych wpływ ma kilka czynników. Są to między innymi:
prędkość wiatru – do poruszenia łopat dochodzi dopiero w momencie, gdy wiatr osiąga prędkość 7 km/h, a powyżej 100 km/h wirnik automatycznie się odłącza, jednak największa wydajność jest możliwa do osiągnięcia przy wietrze o prędkości 50 km/h
długość łopat wirnika – najczęściej produkowane są łopaty o długości 40 metrów, jednak projektuje się także takie, których średnica może osiągać do 180 metrów – w takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby materiał, z jakiego są wykonane, był możliwie lekki, wykorzystuje się do tego celu kompozyty żywicowe z włóknem szklanym
generator – również powinien być jak najlżejszy, ale jednocześnie jak najbardziej odporny na porywisty wiatr, innym ważnym aspektem jest zastosowana technologia
Jaki jest wpływ wiatraków prądotwórczych na środowisko?
Warto wiedzieć, że wiatraki prądotwórcze nie są obojętne dla środowiska. Niestety oddziaływania te są trudne do określenia i oceny. Największy wpływ na środowisko ma produkcja wieży wiatraka. Do budowy turbin wiatrowych wykorzystuje się tony neodymu, który jest wydobywany głównie w Mongolii Wewnętrznej w sposób powodujący skażenie środowiska.
Hałas słyszalny wynikający z funkcjonowania turbin może negatywnie wpływać na komfort życia u osób mieszkających w pobliżu farm wiatrowych. Oprócz tego wiatraki prądotwórcze generują infradźwięki oraz hałas niskoczęstotliwościowy. Uciążliwe dla osób stale przebywających w niewielkiej odległości od turbin mogą być też efekty optyczne takie jak efekt stroboskopowy.
Badania dotyczące oddziaływań tych czynników na zdrowie prowadzone są od niedawna, dlatego nie można uznawać pierwszych ustaleń w tym temacie za wiążące. Szkodliwość wiatraków prądotwórczych jest kwestionowana – nie udało się dotąd potwierdzić istnienia tzw. syndromu turbin wiatrowych ani choroby wibroakustycznej.
Farmy wiatrowe są niebezpieczne dla przelatujących w pobliżu ptaków i nietoperzy, dlatego nie powinny być budowane na trasie ich szlaków migracyjnych. Elektrownie wiatrowe mogą wpływać też na lokalny mikroklimat – wiatraki mogą być przyczyną zmniejszenia prędkości wiatru. Należy też wspomnieć o problemach z utylizacją łopat z materiałów kompozytowych. Zazwyczaj zakopuje się je w ziemi, przez co środowisko jest zaśmiecane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana