Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Klasy energetyczne kotłów gazowych

Kotły gazowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń grzewczych, które są najważniejszym elementem systemów ogrzewania budynków. Są odpowiedzialne za podgrzewanie wody krążącej w instalacji c.o. oraz wody użytkowej. Polscy inwestorzy najczęściej wybierają kotły gazowe jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, a w ostatnich latach kotły gazowe kondensacyjne, które zapewniają najwyższą sprawność i wydajność pracy, znacznie obniżając koszty ogrzewania. Wybierając odpowiedni kocioł gazowy do swojego domu, zwróć uwagę na jego klasę energetyczną.
Czym są klasy energetyczne kotłów gazowych?
Wymóg stosowania klas efektywności energetycznej wynika z regulacji prawnych, które kładą coraz większy nacisk na ochronę środowiska. Obecnie urządzenia grzewcze muszą spełniać restrykcyjne wymogi niskoemisyjności oraz energooszczędności. Klasa energetyczna jest określona na tabliczce znamionowej znajdującej się na kotle oraz w instrukcji obsługi danego urządzenia.
Przeczytaj również: Czym się kierować, wybierając system grzewczy?
Klasy te informują konsumentów o tym, ile kilowatogodzin zużywa dany kocioł w skali roku. Dzięki nim wiadomo, które urządzenia są energooszczędne, a więc pozwolą Ci poczynić realne oszczędności, zmniejszając rachunki za prąd. Klasa energetyczna określana jest w siedmiostopniowej skali. Urządzenia najbardziej energooszczędne oznaczane są literą A, a najmniej energooszczędne literą G. W ostatnich latach rozszerzono tę skalę o dodatkowe klasy: A+, A++ i A+++, aby móc jeszcze precyzyjniej rozróżniać energooszczędność kotłów o najmniejszym zużyciu energii.
Stosowanie klas oraz etykiet energetycznych ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu urządzeń grzewczych na środowisko. Dzięki wymogowi oznaczania kotłów gazowych, które możesz nabyć np. w sklepie z urządzeniami grzewczymi Merkury, oraz innych urządzeń grzewczych takimi etykietami ich producenci zostali zmuszeni do precyzyjnego określenia efektywności swoich produktów. Konsumenci w Europie mają coraz większą świadomość ekologiczną, co potwierdzają badania rynku, z których wynika, że aż 85% mieszkańców naszego kontynentu kupując urządzenia grzewcze, zwraca największą uwagę na ich energooszczędność.
Jakie są klasy energetyczne kotłów gazowych?
Kotły gazowe Ariston oraz innych producentów klasyfikowane są do jednej z klas określających ich efektywność energetyczną. Większość grzewczych urządzeń gazowych dostępnych obecnie na rynku jest klasy A, A+, A++ albo A+++ (urządzenia o największej efektywności energetycznej). Współczynnik efektywności energetycznej obliczany jest na podstawie sprawności kotła. Uwzględnia również ilość zużywanej przed dane urządzenie energii odnawialnej. Różnica pomiędzy urządzeniami klasy A, a A+ jest najczęściej ledwo zauważalna, dlatego podejmowane są próby reorganizacji obecnych klas i powrotu do bardziej wyraźnego podziału na klasy od A do G.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana