Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na jakie stany awaryjne w pompach ciepła w szczególności zwrócić uwagę?

Budynki mieszkalne i użytkowe stawiane w Polsce muszą dysponować odpowiednio dobranym systemem grzewczym. Jego integralną część nierzadko stanowią pompy ciepła. Tego typu urządzenia w większości przypadków działają wydajnie i niezawodnie przez długi czas. Niekiedy jednak dochodzi do ich zepsucia się. Poznaj więcej informacji o najczęstszych awariach omawianego sprzętu.
Od czego zależy zwiększona awaryjność pompy ciepła?
Niewłaściwe działanie pompy ciepła lub niemożność korzystania z niej mogą wynikać z różnych przyczyn. Za ten stan rzeczy najczęściej odpowiadają niepoprawnie wykonany montaż lub nieprawidłowo dobrane parametry instalacyjne. Poważna usterka pomp ciepła Viessmann kupionych w Poznaniu lub innym mieście może też być spowodowana niewłaściwym użytkowaniem sprzętu. Istotne jest przede wszystkim regularne poddawanie maszyny przeglądom technicznym oraz zabiegom konserwacyjnym. Przy montowaniu pomp ciepła trzeba szczególną uwagę zwrócić na długość i przekroje wykorzystanych rurociągów. Istotne są też dobór odpowiedniej armatury i prawidłowe odpowietrzenie instalacji. Wszystkie wymienione czynniki wpływają na wydajność systemu dystrybucji ciepła, także przy niskich temperaturach wody zasilającej.
Przeczytaj również: Dlaczego gruntowa pompa ciepła jest lepsza niż pompa powietrzna?
Stany awaryjne w pompach ciepła
Najczęstszym sygnałem świadczącym o nieprawidłowym działaniu pompy ciepła jest zbyt niska temperatura we wnętrzu domu. O występowaniu usterki mogą także świadczyć zakłócenia w cyklu włączania się i wyłączania sprężarki. W tym przypadku na każde 5 minut pracy może przypadać 5 minut postoju.
Przeczytaj również: Pompy ciepła a bezpieczeństwo użytkowania - jak uniknąć awarii i zagrożeń?
Warto też zwrócić uwagę na komunikaty sterowników urządzeń. Zwykle dotyczą one takich stanów awaryjnych jak:
zbyt niskie lub za wysokie ciśnienie czynnika roboczego – wynikające ze zbyt małej ilości ciepła dostarczanego przez instalację;
za niskie ciśnienie w obiegu górnego lub dolnego źródła ciepła – konsekwencja nieszczelności układu;
zbyt niska temperatura glikolu w obiegu źródła dolnego – stan spowodowany zbyt małą wydolnością źródła ciepła.
W sytuacji pojawienia się tego typu problemów najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie profesjonalnych mechaników. Pracownicy takich firm jak serwis pomp ciepła V-SERWIS, są w stanie naprawić każdą usterkę w relatywnie krótkim czasie. Udzielają oni również gwarancji na wykonywane usługi serwisowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana