Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
OZE a kwestia zmian klimatycznych
W Szóstym Raporcie IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) na temat sytuacji klimatycznej na Ziemi zawarte zostały rozwiązania, które są w stanie ochronić nas przed postępującymi zmianami klimatu. Jednym z najważniejszych spośród nich jest natomiast wzmożone inwestowanie w odnawialne źródła energii. O tym, dlaczego jest to tak ważne, dowiesz się z kolei z tego artykułu!
Zmniejszenie stężenia dwutlenku węgla jest priorytetem
Aktualne stężenie dwutlenku węgla na Ziemi zgodnie z danymi wskazanymi w raporcie IPCC jest najwyższe od 36 milionów lat. Obecnie krzywa Keelinga wykazuje stężenie gazów cieplarnianych w naszej atmosferze na poziomie 418,8 ppm, przy czym ich bezpieczne stężenie, które nie ma wpływu na życie na naszej planecie to 350 ppm. Już te dane wskazują więc, jak ważne jest zredukowanie emisji CO2 oraz innych gazów cieplarnianych, co jednak nie jest możliwe bez zastosowania alternatywnych źródeł energii bazujących na OZE. Energia elektryczna wiatrowa lub słoneczna staje się więc w tym przypadku jednym z najlepszych rozwiązań, które w obecnych czasach jest stanie ochronić nas przed postępującymi zmianami klimatu.
Przeczytaj również: Zalety elektrowni wiatrowych
Dlaczego odnawialne źródła energii są ekologiczne?
To dlaczego odnawialne źródła energii są ekologiczne, doskonale obrazują dane dotyczące emisji ekwiwalentu CO2 między różnymi źródłami energii elektrycznej, które zostały zaprezentowane przez Europejską Komisję Gospodarczą w 2020 roku. Zgodnie z nimi na 1 kWh energii elektrycznej pozyskiwanej z:
Przeczytaj również: Dlaczego warto zainwestować w mikroinstalacje wiatrowe?
węgla przypada 369 – 1023 g CO2-eq,
gazu przypada 128 – 434 g CO2-eq,
z energii słonecznej przypada 11 – 42 g CO2-eq,
energii wiatrowej przypada 12 – 14 g CO2-eq,
energii wodnej przypada 11 g CO2-eq.
Dane te w czytelny sposób prezentują więc, że energia słoneczna, wodna oraz wiatrowa, w przypadku której budową silników wiatrowych w Warszawie zajmuje się firma URBAN WIND, zapewnia przy produkcji energii elektrycznej o wiele mniejszą emisję CO2 niż chociażby powszechnie stosowany węgiel. W związku z tym tylko wzrost inwestycji w rozwiązania bazujące na odnawialnych źródłach energii jest w stanie obecnie zapewnić nam wyhamowanie zmian klimatycznych i uniknięcie katastrofy ekologicznej w postaci między innymi wzrostu temperatur i wynikających z nich przedłużających się okresów suszy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana