Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Planujesz termomodernizację? Sprawdź, ile to kosztuje!
Zorientowałeś się, że płacisz wysokie rachunki za użytkowanie budynku? Jedną z najczęstszych przyczyn jest nadmierna utrata ciepła. Może to wynikać z wielu czynników. W pierwszej kolejności sprawdź izolację przegród wewnętrznych takich jak podłogi i stropy, szczelność okien oraz sprawność instalacji grzewczej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak poprzez termomodernizację zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię.
Co obejmuje termomodernizacja budynku?
Na działania termomodernizacyjne składa się wiele różnorodnych prac. Najważniejsze z nich to uszczelnienie okien i drzwi, montaż ocieplenia ścian zewnętrznych i docieplenie stopów, podłóg i dachów, a także wymiana instalacji grzewczej lub urządzenia grzewczego. To nie wszystko, ponieważ w razie potrzeby termomodernizacja może obejmować także:
usprawnienie wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania,
modernizacja systemów wentylacji i klimatyzacji,
budowa przyłącza do systemu ciepłowniczego oraz usunięcie indywidualnych źródeł ciepła,
udoskonalenie wewnętrznej instalacji elektrycznej i oświetlenia.
Przed przystąpieniem do prac należy przeprowadzić audyt energetyczny, który dzięki szczegółowej analizie zastanej sytuacji pozwoli wskazać różne możliwości oszczędzania energii w budynku. Wykonanie termomodernizacji nie musi bowiem wiązać się z generalnym remontem całego domu. Warto też pamiętać, że termomodernizację przeprowadza się nie tylko w budynkach kilkudziesięcioletnich, ale nawet w tych wybudowanych kilkanaście lat temu, ponieważ nie zwracano wtedy szczególnej uwagi na kwestie dotyczące minimalizowania utraty ciepła.
Ile kosztuje termomodernizacja domu jednorodzinnego?
Niestety kompleksowa termomodernizacja budynku jest dość kosztowna. W ustaleniu orientacyjnych kosztów pomocne będzie przeprowadzenie audytu energetycznego, o którym była mowa wcześniej. Analiza wykaże, którędy ucieka najwięcej ciepła i jakie rozwiązania należy wdrożyć, żeby temu przeciwdziałać. Powinien ją wykonywać audytor z odpowiednimi uprawnieniami. Wykwalifikowanych w tym zakresie specjalistów można znaleźć na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.
Chociaż koszty przeprowadzenia termomodernizacji są wysokie, warto się na nią zdecydować, ponieważ pozwoli to zmniejszyć opłaty za energię w kolejnych latach eksploatacji budynku. Warto wiedzieć, że ocieplenie ścian zewnętrznych budynku spowoduje obniżenie zużycia ciepła od 10 % do 25%, a uszczelnienie okien i drzwi to oszczędność kolejnych 10 – 15% zużycia ciepła.
Koszty mogą się wahać w zależności od takich czynników jak aktualny stan techniczny domu, zakres prac do wykonania, wielkość domu i jego lokalizacja. Orientacyjne wskaźniki kształtują się na poziomie:
150 – 300 zł/m2 za ocieplenie ścian zewnętrznych,
80 – 100 zł/m2 za modernizację instalacji grzewczej,
800 – 1200 zł/m2 za wymianę okien,
100 – 150 zł/m2 za ocieplenie dachu nad ogrzewanym poddaszem.
Uśredniając, można uznać, że kompleksowa termomodernizacja domu będzie kosztować około 200 – 400 zł/m2 użytkowej powierzchni domu. Jeśli koszty te przewyższają możliwości finansowe osoby zainteresowanej, istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na termomodernizację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana